Virüslere Karşı Bağışıklık Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Virüslere Karşı Bağışıklık Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Virüslere Karşı Bağışıklık, Virüsler, vücudumuza girerek vücutta hastalıkların meydana gelmesine ve bizim bu virüslere yenik düşerek kötü hissetmemize neden olmaktadır. Öyleyse, öncelikle bu virüslerin ne olduklarını nerelerde yaşadıklarını ve alınması gereken önlemleri öğrenmek gerekmektedir.

Virüs Nedir?

Virüs, gözle görülemeyecek kadar küçük olan mikro organizmalardır ve zararlıdırlar. Elbette tüm mikroorganizmalar zararlı değildir, yararlı olanları da vardır. Eğer vücudumuzda virüslerin sayısı artarsa yararlı olanlar yenik düşer ve hastalıklar oluşur. Çocuklarda daha fazla enfeksiyon sorununun olmasının asıl sebebi de işte, direncin az olmasıdır.

Virüsler Nerede Yaşarlar?

Virüsler aslında her yerde yaşarlar. Evimizin eşyalarının üzerinde, özellikle kirli yerlerde, havada, suda, deri üzerinde ve hatta canlı vücudunda yaşarlar. Bu nedenle hem çevre hem de evimizin temizliğine dikkat ederek virüslerin yaygınlaşmasını engellemeliyiz. Kendi kişisel bakımımızı da yapmak bu konuda son derece önemlidir.

Virüslere Karşı Bağışıklık Sistemi Nasıl Korunmalıdır?

Sağlıklı beslenme yoluyla virüslere karşı daha hasta olmadan önlem alabilirsiniz. Bolca su içmeli, protein destekli besinler tüketmelisiniz. Et, süt, tavuk, balık, bunlardandır. Aynı zamanda sebze ve meyveleri de mevsimine göre bolca tüketmelisiniz. Özellikle kış ayları virüslerin yaygın olarak görüldüğü ve solunum yolu hastalıklarının en fazla olduğu dönemdir. Bu dönemlerde meyve tüketimini artırmalı, bolca kış çayları içmelisiniz. Giyiminize de hava koşullarına göre ayarlamanız gerekmektedir. Bulunduğunuz ortamın temiz olması da çok önemlidir. Evinizi soğuk dahi olsa her gün özellikle sabahları havalandırmanız gerekmektedir. Ev içinde banyo, mutfak, tuvalet gibi ortak kullanılan alanların her kullanımdan sonra temiz bırakılmasına özen gösteriniz. Toplu taşıma araçlarında indiğinizde, paraya dokunduğunuzda ya da kalabalık bir ortamda bulunduğunuzda ellerinizi mutlaka yıkamalı ve tek seferlik kullanım için olan kâğıt havlu kullanımını tercih etmelisiniz.

Virüslere Karşı Bağışıklık Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni