Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?
15 Mayıs 2024

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, bağışıklık sistemi vücudumuzdaki çeşitli hastalıkları, kitle, tümör gibi oluşumları tanıyan, yok eden ve sağlığımızın korunmasını sağlayan bir sistemdir. Vücuda çeşitli yollarla giren yabancı maddeleri, virüs ve bakterileri, tümörleri, kitleleri tanır, bunları yok etmek için çalışır ve vücudun kendi hücrelerini koruma altına alır. Bağışıklık sistemi bozuk olursa, insanlar çok kolay şekilde hastalanır. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, sağlıklı beslenmeli ve hastalıklardan uzak kalmalıyız. Düzensiz ve yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin görevini yapamamasına neden olur. Alkolün fazla kullanılması, rafine beyaz şekerin fazla tüketilmesi, proteinin fazla alınması gibi etkenler bağışıklık istemini zayıflatır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalı?

Güçlü bir bağışıklık sistemi, insanların kalp ve damar hastalıklarından, kanser türlerinden, enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olacak, dirençli bir vücuda sahip olmasını sağlar. Özellikle tekrarlayan hastalıklarda bağışıklık sisteminin zayıfladığı söylenebilir. Bu durumda bağışıklı sisteminin güçlendirilmesi, sağlığın korunmasında en önemli etkendir. Bunun için yapılması gerekenlere özen gösterilmelidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmede en önemli besin değerleri olarak A, B, E, C vitaminleri, selenyum, çinko ve demir mineralleri, beta krotenler, antioksidanlar sayılabilir. Bu maddeleri içeren yiyeceklerin düzenli olarak alınması, hastalıkların kolay atlatılmasına ve hastalanma olasılığının düşürülmesine yardımcı olacaktır. Bağışıklık sistemi dirençli, güçlü olanlar yaşlanma etkilerinden de kurtulurlar.

Güçlü, sağlıklı bir bir bağışıklık sistemi kişilerin görünümünden, sağlıklık olmasına kadar her aşamada etkin rol oynar. Bu sayede kişilerin kendini iyi hissetmesini sağlar. Bu etken yaşam kalitesinin yükselmesinde önemli bir unsurdur. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmek için, stresten uzak kalınmalı, spor yapılmalı, dengeli beslenme düzeni kurulmalı, alkol ve sigara alışkanlığı terk edilmelidir. Bu şekilde bizleri hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sistemine dışarıdan destek vermiş oluruz.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında, domates, brokoli, sarımsak ve soğan, turunçgiller, keten tohumu, taze sebze ve meyveler, soya, zerdeçal, zencefil, süt ve süt ürünleri sayılabilir. Bunların düzenli olarak tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bağışıklık sisteminde sorun olan kişiler kendilerini her zaman yorgun hisseder, saçları ve tırnakları sürekli kırılır, beslenmede fast food ürünlerine ağırlık verirler. Bu kişiler vitamin ve mineralleri yeteri kadar alıyor olsalar da bazen kullanılan bazı ilaçlar bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Alınan vitaminlerin abartılması, fazla miktarda alınması da bağışıklık sistemimize iyi gelmez. Vücut dengesinin iyi kurulması gerekir. İyi geliyor diye her şeyin fazlasını tüketmek yanlıştır. İnsanların Fazladan aldığı D vitamini kemikleri desteklemek yerine zarar verecek, hastalıklardan korunmak için C vitamini alımını abartmak böbrek taşlarının oluşmasına neden olacaktır. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirmek yerine dengenin bozulmasına yol açacaksınız. Sağlıklı yaşamak istiyorsanız, bağışıklık sistemini güçlendirmelisiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni