Hücresel Bağışıklık Sistemi
15 Mayıs 2024

Hücresel Bağışıklık Sistemi

Hücresel Bağışıklık: En basit tanımıyla, hücre aracılığı ile olan bağışıklık çeşitlerine hücresel bağışıklık adı verilmektedir. Hücresel bağışıklığın sözlükte ise; antijene özgü olan, duyarlı T lenfositleri ile fagositik hücrelerin rolünün bulunduğu bağışık cevap olarak tanımlanmaktadır.


Hücresel bağışıklık sisteminde organizmalar karşı karşıya kaldıkları antijen yani düşman uyarısına karşılık olarak antikorları da kullanıp kimyasal bir savaş açmaktadırlar. Bununla birlikte de timus kaynaklı olan T-lenfositleri kullanarak da hücresel olarak savunma amacı ile bir savaşa girmektedirler. Antijen lenfoid dokularda herhangi bir antijenlerden biri makrofajlarca yutulduğunda burada bulunan birtakım T-lenfositleri de bu makrofajların iç kısmına yönelik olarak bazı uzantılar göndermektedir. Bu sayede T-lenfositleri antijenler ile tanışarak makrofajlardan uzaklaşmaktadır. Bu uzaklaşmanın ardından da üç çeşit immünoblastlara, sonra da üç farklı T- lonfositine dönüşmektedir.

Dönüşülen lenfosit türleri şu şekildedir
  • T- Hatırlayıcı Hücreler: Hatırlayıcı hücre özelliğini göstermelerine karşın, bu hücreler öncesinde tanımış oldukları antijen düşman ile karşılaştıkları zaman Aktifleştirilmiş T- lenfositlerine dönüşmektedirler.
  • Aktifleştirilmiş T- Lenfositleri: Bunlar antijen yani düşmanlarına karşı direkt olarak ya da antikor haricinde üretmiş oldukları bazı maddeler aracılığı ile ve her ikisi ile birden savaşmaktadırlar.
  • T- Yardımcı Hücreler: Bir diğer ismi de T- supresör hücreler olan T- yardımcı hücreler, B- lenfositlerini etkileyerek antikor üretiminin düzenlenmesini sağlamaktadırlar. Bu hücrelerin antikor üretimi üzerinde duruma göre çoğaltma ya da azaltma etkisi vardır. Özellikle bu hücrelerin organizmaların kendilerine ait olan antijenlerine karşı bir antikorun var olmasını engelledikleri düşünülmektedir. Ancak, bu durumun ayrıntısına henüz inilmiş değildir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni